Kronika bargłowskiej stadniny:

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur

mapa Szlaku Konnego Puszczy Augustowskiej - okolice stajni huculskiej w Bargłowie Dwornym

Mają Państwo możliwość przejażdżki Konnym Szlakiem Puszczy Augustowskiej na naszych hucułach - szlak przebiega przez pobliskie tereny wzdłuż leśnych dróg, przecinając często łąkowe krajobrazy, urozmaicone na pewnym odcinku Kanałem Augustowskim. Niektórych przeszkód naturalnych nie usunięto, aby zwiększyć atrakcyjność trasy. Z drugiej strony, od Rajgrodu, szlak biegnie przez Biebrzański Park Narodowy.

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej zaczyna się od leśniczówki Grzędy przez Orzechówkę, Tajenko, Śluzę Sosnowo dalej biegnie przez nadleśnictwa: Białobrzegi, Augustów, Płaska, Szczebra, Suwałki do Wigierskiego Parku Narodowego, łącząc go z Biebrzańskim Parkiem Narodowym od strony Mazurskiej (na Ełk).

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur stanowi ciąg dróg i ścieżek o łącznej długości ponad 400 km, przeznaczonych do jazdy konnej wierzchem. Tam gdzie pozwalają na to warunki terenowe dopuszcza się również ruch pojazdów zaprzęgowych.

Widok na augustowskie jezioro,
źródło: augustow.eu
Główną przesłanką powstania szlaku było stworzenie warunku prawnego do poruszania się koni wierzchowych po terenach Lasów Państwowych Biebrzańskiego oraz Wigierskiego Parku Narodowego, a w dalszej kolejności wybór tras stwarzających bezpieczne warunki dla ludzi i koni. Równocześnie zadbano o to, aby tereny objęte szlakiem były atrakcyjne krajobrazowo, przyrodniczo a w wielu przypadkach również upamiętnione historycznie. Kilka leśniczówek oraz gospodarstw agroturystycznych przyjęło na siebie rolę stanic.

Każda pora roku jest dobra, by uprawiać jeździectwo a Puszcza Augustowska w okresie jesienno-zimowym potężnieje urokiem ogromnego pustkowia, jakiego nie można już dziś doświadczyć w większości krajów europejskich. A już szczególnie zimą, z otwartą księgą zwierzęcych tropów wypisanych na śniegu, uświadamia wędrowcom bliskość obcowania z wilkiem, rysiem, kuną, łosiem, jeleniem i dzikiem, tu pospolitymi, choć unikającymi kontaktu z człowiekiem.
(korzystano ze źródła: augustow.eu)

oznakowanie Szlaku Konnego Puszczy Augustowskiej i Mazur
źródło: magiapodlasia.blogspot.com

Trasy oznakowano emblematem kawaleryjskiego proporczyka w kolorze zielonym, zarówno na terenach Lasów Państwowych, Parków Narodowych, lasów prywatnych, jak i wzdłuż gminnych dróg, których nie sposób ominąć gdy chce się połączyć rozproszone kompleksy leśne.


Wykonując określonej długości rajdy można otrzymać Kamień Milowy Puszczy Augustowskiej i Szlif Zagończyka Puszczy Augustowskiej - odznaki jeździeckie. Bity w złocie Złoty Szlif Zagończyka Puszczy Augustowskiej przyznaje się jeźdźcom, którzy w ciągu 12 miesięcy odbyli 4 rajdy, w tym 2 minimum 200-kilometrowe, w tym 1 w warunkach zimowych. Godność Przewodniczącego Kapituły odpowiedzialnego za bicie odznak, ich przyznawanie i prowadzenie rejestru zdobywców piastuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród Marian Stanisław Podlecki. 

(źródło: rajgrod.bialystok.lasy.gov.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz